| Weight | 3 kg |
|---|---|
| GTIN | 00193564219671 |
| Brand | JE |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 93,00mm |
| Package Length | 153,00mm |
| Package Weight | 362.00g |
| Package Width | 143,00mm |
| Bore - Standard | 77.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 14.5:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.75 |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 11.70mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-46K00-0F0 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | JE-JC3501-3031 |
| Piston Pin Part # | JE-630-1500-14-93C |
| Circlip Part # | JE-630-050-MW |