
€515.08
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 3.937in |
| Bore - Actual | 4.250in |
| Bore - Oversize | 0.313in |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 23.55mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564219565 |
| Piston Ring Part # | JE-VQ4250 |
| Piston Pin Part # | JE-927-2500-15-51C |
| Circlip Part # | JE-927-073-MW |
| Brand | JE |