
€908.61
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 74.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564218865 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 73.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| Piston Ring Part # | JE-XA7400 |
| Piston Pin Part # | JE-708-2050-12-93C |
| Circlip Part # | JE-708-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |