
€513.78
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564218490 |
| Package Height | 146,00mm |
| Package Length | 168,00mm |
| Package Weight | 618.00g |
| Package Width | 147,00mm |
| Bore - Standard | 62.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.9 |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0091 |
| Piston Ring Part # | JE-XA6200 |
| Piston Pin Part # | JE-630-1750-12-93C |
| Circlip Part # | JE-630-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |