
€1,009.18
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 75.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00 ('00-01) / STD ('02-04)mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564218377 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 132,00mm |
| Package Length | 155,00mm |
| Package Weight | 342.00g |
| Package Width | 147,00mm |
| Bore - Standard | 74.00 ('00-01) / 75.00 ('02-04)mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-MCJ-000 |
| Piston Ring Part # | JE-XG7500 |
| Piston Pin Part # | JE-669-1650-14-TTC |
| Circlip Part # | JE-669-050-MW |