
€1,120.73
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 78.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564218292 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 76.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.2 |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-MFL-010 |
| Piston Ring Part # | JE-XG7800 |
| Piston Pin Part # | JE-669-1650-14-TTC |
| Circlip Part # | JE-669-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |