
€1,009.76
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 65.00mm |
| Bore - Oversize | 4.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564217028 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 61.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +3.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-410-003 |
| Piston Ring Part # | JE-XC6500 |
| Piston Pin Part # | JE-591-2050-11-51C |
| Circlip Part # | JE-591-040-MW |