
€468.25
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564217486 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 3.498in |
| Bore - Actual | 3.503in |
| Bore - Oversize | 0.005in |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.10mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | – |
| Remark | 883 to 1200cc conversion kit ! |
| Remark 2 | Fits 1.00 mm. oversize valves ! |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | JE-J140F1-3503 |
| Piston Pin Part # | JE-791-2500-14-51C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |