| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 92.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139986 |
| Piston Size | 91.92mm |
| Total Height | 42.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Boss Space In | 20.70mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 5BE-11631-01-A0 |
| Piston Ring Part # | W3622XR |
| Piston Pin Part # | WS560 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |