| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 64.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124104 |
| Piston Size | 63.92mm |
| Total Height | 72.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 28.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 15.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 15.00mm |
| Boss Space In | 24.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Electra Coated |
| OEM Reference No | 2GU-11631-00-94 |
| Piston Ring Part # | W2520CD |
| Piston Pin Part # | WS486 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |
| Build Type | Build on Demand |