| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 68.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 68.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564134547 |
| Total Height | 72.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 27.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 12.80mm |
| Ring Locating Pin (F) | 12.80mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 1LU-11631-01-93 |
| Piston Ring Part # | W2697CD |
| Piston Pin Part # | WS511 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |