| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 57.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 56.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564133861 |
| Total Height | 57.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 22.90mm |
| Ring Locating Pin (E) | 16.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 19.90mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 39W-11630-00-00 |
| Piston Ring Part # | W2264CS |
| Piston Pin Part # | WS270 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 76,20mm |