| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 51.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 50.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564133199 |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 22.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 5X3-11631-01-97 |
| Piston Ring Part # | W2008CD |
| Piston Pin Part # | WS637 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 76,20mm |