| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 85.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564132635 |
| Total Height | 79.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 26.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 23.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 23.00mm |
| Boss Space In | 24.20mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 2K8-11631-00-96 |
| Piston Ring Part # | W3366TD |
| Piston Pin Part # | WS277 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |