| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 70.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564125132 |
| Piston Size | 69.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Total Height | 48.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 15.90mm |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 29U-11631-00-Y0 |
| Piston Ring Part # | W2756XC |
| Piston Pin Part # | WS259 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |