| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 56.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 56.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141798 |
| Total Height | 65.20mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 22.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 14.00mm |
| Boss Space In | 19.90mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 2TK-11631-03-35 |
| Piston Ring Part # | W2224CD |
| Piston Pin Part # | WS270 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Width | 76,20mm |
| Build Type | Build on Demand |