| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 87.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 86.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140128 |
| Total Height | 52.10mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 15.50mm |
| Boss Space In | 25.00mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 55V-11631-01-Y0 |
| Piston Ring Part # | W3445XC |
| Piston Pin Part # | WS475 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 124,46mm |