| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 74.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 73.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140166 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.2 |
| Total Height | 48.70mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 14.50mm |
| Boss Space In | 26.50mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 4GY-11631-00-C0 |
| Piston Ring Part # | W2933XC |
| Piston Pin Part # | WS524 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |