| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 76.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 75.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142825 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.8 |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 14.20mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 2GH-11631-00-00 |
| Piston Ring Part # | W3012XG |
| Piston Pin Part # | WS560 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 317.52g |
| Package Width | 105,41mm |
| Image Info | These images are representative |