| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 47.50mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564134806 |
| Piston Size | 47.45mm |
| Total Height | 51.00mm |
| Piston Pin Part # | 14.00mm |
| Compression Height | 20.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 10.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 16.20mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12110-02B43-0F0 |
| Piston Ring Part # | W1869CS |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 76,20mm |
| Build Type | Build on Demand |