| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 62.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564133601 |
| Piston Size | 61.92mm |
| Total Height | 73.20mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 23.90mm |
| Ring Locating Pin (E) | 13.75mm |
| Ring Locating Pin (F) | 13.75mm |
| Boss Space In | 21.30mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12110-40502 |
| Piston Ring Part # | W2441CD |
| Piston Pin Part # | WS255 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |