| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 88.50mm |
| Bore - Oversize | 2.50mm |
| Bore - Standard | 86.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564123459 |
| Total Height | 96.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 36.20mm |
| Ring Locating Pin (E) | 19.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 10.00mm |
| Boss Space In | 26.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12110-43B10-0F0 |
| Piston Ring Part # | W3484TD |
| Piston Pin Part # | WS278 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |