| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 71.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 70.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142740 |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.4 |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 14.60mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-27A12 |
| Piston Ring Part # | W2795XC |
| Piston Pin Part # | WS537 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 105,41mm |