| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 77.00mm |
| Bore - Oversize | 3.00mm |
| Bore - Standard | 74.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142733 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 17.30mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-00A07 |
| Piston Ring Part # | W3032XG |
| Piston Pin Part # | WS520 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 105,41mm |