| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 76.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564144270 |
| Piston Size | 75.87mm |
| Total Height | 74.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 22.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 15.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 15.00mm |
| Boss Space In | 24.70mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 290886270 |
| Piston Ring Part # | W2292TD |
| Piston Pin Part # | WS477 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 105,41mm |