| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 80.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564126375 |
| Piston Size | 79.94mm |
| Total Height | 47.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 18.90mm |
| Boss Space In | 28.10mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| OEM Reference No | 2202920 |
| Piston Ring Part # | W8000XX |
| Piston Pin Part # | WS524 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 453.59g |
| Package Width | 105,41mm |