| Weight | 0.303 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.25mm |
| Bore - Oversize | 0.25mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 28.70mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1/9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.30-mm |
| Dome Volume | -21.0cc |
| GTIN | 00193564076489 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76mm |
| Package Length | 205,74mm |
| Package Weight | 2358.68g |
| Package Width | 231,14mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00mm |
| Ring Set Included | 8525XX+GLS22 |
| Stroke | 100.00mm |
| Brand | Wiseco |