| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 48.50mm |
| Piston Size | 48.44mm |
| Total Height | 54.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 19.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 16.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 19.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0744 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564462831 |
| Piston Ring Part # | W1909CS |
| Piston Pin Part # | WS517 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 76,20mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |