| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 78.00mm |
| Piston Size | 77.96mm |
| Compression Ratio - Actual | 14.2:1 |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 13001-0810 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W7800YB |
| Piston Pin Part # | WS677 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |
| Image Info | These images are representative |
| Brand | Wiseco |