| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 69.00mm |
| Bore - Oversize | 3.00mm |
| Bore - Standard | 66.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142566 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.75 |
| Total Height | 56.20mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Boss Space In | 26.40mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-1343 |
| Piston Ring Part # | W2717XC |
| Piston Pin Part # | WS526 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 105,41mm |