| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 54.50mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 52.5mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564135797 |
| Total Height | 54.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 19.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 15.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 15.00mm |
| Boss Space In | 18.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0123 |
| Piston Ring Part # | W2146CD |
| Piston Pin Part # | WS288 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 76,20mm |