| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 76.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564125620 |
| Piston Size | 75.95mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.6:1 |
| Total Height | 53.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 17.50mm |
| Boss Space In | 24.30mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-1430 |
| Piston Ring Part # | W2992XC |
| Piston Pin Part # | WS278 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |