| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 76.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 75.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143761 |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 23.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-2094 |
| Piston Ring Part # | W3012TC |
| Piston Pin Part # | WS259 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 408.23g |
| Package Width | 105,41mm |