| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 78.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 76.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143822 |
| Total Height | 78.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 23.20mm |
| Ring Locating Pin (E) | 20.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 20.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-3714 |
| Piston Ring Part # | W3071TD |
| Piston Pin Part # | WS513 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 408.23g |
| Package Width | 105,41mm |