| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 49.00mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 47.50mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.7:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140043 |
| Piston Pin Hole Diameter | 13.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-176-000 |
| Piston Ring Part # | W1929XE |
| Piston Pin Part # | WS592 |
| Circlip Part # | WCW13 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 76,20mm |