| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 97.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 97.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139771 |
| Total Height | 63.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 24.00mm |
| Compression Height | 17.80mm |
| Boss Space In | 31.40mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-MN1-680 |
| Piston Ring Part # | W3839XH |
| Piston Pin Part # | WS627 |
| Circlip Part # | WCW24 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 498.95g |
| Package Width | 124,46mm |