| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 39.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140609 |
| Piston Size | 38.96mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 36.30mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 13.00mm |
| Compression Height | 10.50mm |
| Boss Space In | 15.50mm |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-GEL-A80 |
| Piston Ring Part # | W3900XZ |
| Piston Pin Part # | WS671 |
| Circlip Part # | WCW13 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 76,20mm |