| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 85.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139924 |
| Piston Size | 84.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.7 |
| Total Height | 55.90mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 16.00mm |
| Boss Space In | 22.80mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-KCY-670 |
| Piston Ring Part # | W3347XC |
| Piston Pin Part # | WS520 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |