| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 54.00mm |
| Piston Size | 53.95mm |
| Total Height | 61.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 20.50mm |
| Ring Locating Pin (E) | 0.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 18.20mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13110-KSR-730 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564519566 |
| Piston Ring Part # | W2126CS |
| Piston Pin Part # | WS632 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 76,20mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |