| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 3.467in |
| Bore - Oversize | 0.030in |
| Bore - Standard | 3.437in |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564126719 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.10mm |
| Skirt Coating | – |
| Piston Ring Part # | W3467X |
| Piston Pin Part # | WS521 |
| Circlip Part # | WW5731 |