| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 82.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.3:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124173 |
| Piston Size | 81.95mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| OEM Reference No | 420684412 |
| Piston Ring Part # | W8200XX |
| Piston Pin Part # | WS600 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |
| Build Type | Build on Demand |