| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 95.00mm |
| Piston Size | 94.96mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.9:1 |
| Total Height | 38.75mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 14.30mm |
| Boss Space In | 22.00mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 029.02.050.80.01 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564462190 |
| Piston Ring Part # | W9500YE |
| Piston Pin Part # | WS531 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 108,00mm |
| Package Length | 121,00mm |
| Package Weight | 434.00g |
| Package Width | 119,00mm |
| Image Info | These images are representative |
| Brand | Wiseco |