| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Brand | Piper Cams |
| Duration Exhaust | 272deg |
| Duration Intake | 272deg |
| Full Exhaust Lift | 112deg |
| Full Intake Lift | 112deg |
| TDC Exhaust Lift | 0.78mm |
| TDC Intake Lift | 0.78mm |
| Timing Exhaust | 68 – 24deg |
| Timing Intake | 24 – 68deg |
| pa_type | Ultimate Road |
| Valve Exhaust Clearance | VWPDMASTER |
| Valve Exhaust Lift | 9.80mm |
| Valve Intake Clearance | VWPDMASTER |
| Valve Intake Lift | 9.80mm |