
€281.65
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564213754 |
| Bore - Standard | 74.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.2 |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 4XV-11631-10-00 |
| Piston Ring Part # | No rings included, use OEM ringset ! |
| Piston Pin Part # | JE-669-2050-11-52C |
| Circlip Part # | JE-669-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |