| Weight | 3 kg |
|---|---|
| GTIN | 00193564004963 |
| Brand | JE |
| Image Info | These images are actual |
| Bore - Standard | 80.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 2HC-11631-00-00 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | JE-XGN8000 |
| Piston Pin Part # | JE-748-2050-16-93C |
| Circlip Part # | JE-748-050-MW |