
€908.61
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 75.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564220202 |
| Bore - Standard | 73.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.2 |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-31E02-0F0 |
| Piston Ring Part # | JE-XC7500 |
| Piston Pin Part # | JE-748-2050-14-93C |
| Circlip Part # | JE-748-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |