| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 96.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 14.30mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0816 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564441973 |
| Piston Ring Part # | JE-ZV9600 |
| Piston Pin Part # | JE-748-1800-16-93C |
| Circlip Part # | JE-748-050-MW |
| Package Height | 93,00mm |
| Package Length | 153,00mm |
| Package Weight | 492.00g |
| Package Width | 139,00mm |
| Brand | JE |