| Weight | 170-178 kg |
|---|---|
| GTIN | 00807051016529 |
| Brand | Dart Machinery |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 340,00mm |
| Package Length | 580,00mm |
| Package Weight | 90500.00g |
| Package Width | 470,00mm |
| Bore - Actual | 4.125in |
| Camshaft Lifter Bore | 0.842in |
| Camshaft Location | Standard |
| Deck Height - Std | 9.025in |
| Engine Type | Small Block |
| Freeze Plug Type | Press Fit |
| Main Bearing Type | Chevrolet 400 |
| Main Cap Type | Ductile |
| Make | Chevrolet |
| Material Type | Class 30 Grey Iron |
| Rear Main Seal | 2-Piece |
| Rear Main Seal Type | 2-Piece |
| Series | SHP |