| Weight | 115 kg |
|---|---|
| GTIN | 00807051019599 |
| Brand | Dart Machinery |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Actual | 4.000in |
| Camshaft Lifter Bore | 0.824in |
| Camshaft Location | Raised 0.388in |
| Deck Height - Std | 9.450in |
| Engine Type | LS Gen III |
| Freeze Plug Type | Screw-In |
| Main Bearing Type | Chevrolet LS |
| Main Cap Type | Steel |
| Make | Chevrolet |
| Material Type | RMR Cast Aluminum Alloy |
| Rear Main Seal | Stock |
| Rear Main Seal Type | Stock |
| Series | LS NEXT |