| Weight | 250-280 kg |
|---|---|
| GTIN | 00807051045932 |
| Brand | Dart Machinery |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Actual | 4.500in |
| Camshaft Lifter Bore | 0.842in |
| Camshaft Location | Standard |
| Deck Height - Std | 9.800in |
| Engine Type | Big Block |
| Freeze Plug Type | Press Fit |
| Main Bearing Type | Standard |
| Main Cap Type | Ductile |
| Make | Chevrolet |
| Material Type | 220 BHN Cast Iron |
| Rear Main Seal | 2-Piece |
| Rear Main Seal Type | 2-Piece |
| Series | Big M Sportsman |